Technika

Co všechno potřebujete v domácí dílně? Máme pro vás 10 tipů

Kontrolní otázka: jaké nářadí by nemělo chybět v domácí dílně? Pojďme nahlédnout do bedny s nářadím, jestli něco neschází, abychom mohli čelit i těm nejzáludnějším kutilským výzvám!

1. Šroubováky

Základ všech montážních prací je šroubování. Povolení nebo dotažení spoje, který drží díly pohromadě, k tomu nám poslouží klasické dílenské šroubováky.

Stále platí, že v dílně najdou nejvíc využití ploché šroubováky (na šrouby s plochou drážkou), dále křížové typu PH Phillips a PZ Pozidrive (křížák s pojistnou drážkou). Čím dál častěji se setkáme s torxovými šroubováky, kterým fachmani přezdívají hvězdička.

Při koupi šroubováků nešetřete, sáhněte po fortelné sadě s tvrzeným dříkem, který se vám nezkroutí v ruce při prvních pokusech o dotažení spoje. Rukojeť by měla být ideálně měkčená a protiskluzová, to když na šroubovák sáhnete rukama od oleje nebo vazelíny.

2. Kladivo

Mezi řemeslníky koluje starý vtip, že každé nářadí se dřív nebo později stane kladivem. Přesto je fajn, pokud máte doma po ruce nástroj, který slouží přesně k tomu, k čemu je zamýšleno: k přitlučení hřebíku nebo při sesazování nábytku. Kladívko tak akorát kupujte o hmotnosti 300 g nebo 500 g.

dílenské vybavení
Bytelný dílenský ponk je potřeba v každé dílně, zdroj: Kwesto.cz

 

3. Svinovací metr

Nějaké základní měřidlo by doma určitě být mělo. Buď jednoduchý skládací metr, nebo skladnější svinovací metr. Pro kutilské práce je dostačující délka svinovacího metru 3 m, pro větší vzdálenosti pak 5 m. Pro lepší komfort slouží brzda, která pásku metru při měření aretuje. Svinovací metry bývají opatřené sponou, s jejíž pomocí si metr zavěsíte na opasek.

4. Stranové klíče

Klíče jsou klasika, dělají se v provedení oba konce ploché neboli otevřené, dále očkové neboli prstýnkové.

Nejlepší jsou však klíče očkoploché, které kombinují z jedné strany konec otevřený a na druhé prstýnek. Jsou hodně univerzální, protože ke každému spoji je jiný přístup – kam se nedostanete plochou stranou klíče, tam použijete očko, které navíc bývá vyhnuté.

Pořiďte si sadu očkoplochých klíčů ve velikosti od 8 do 22 mm, na běžné montáže v domácnosti stačí.

TIP: Pro lepší pořádek a skladnost by klíče měly být v rolovacím pouzdře, které sbalíte a uložíte, nebo si vezmete s sebou, až půjdete okolo baráku za prací.

5. Kleště

Bez kleští by to tedy nešlo! Kombinačky v base s nářadím jsou základ. Zvládnete s nimi ledacos: uštípnete drát, ohnete pásovinu nebo si přidržíte kulatinu. Dobře do ruky padne velikost 180 mm.

Další užitečné kleště jsou sikovky, ty se šiknou pro instalatérské práce, dobrý standard jsou ve vel. 250 mm. Pokud často štípáte dráty, hodí se štípačky, ty by měly být menší, aby se při štípání dobře přenášela páka na břit, tedy okolo 160 mm.

6. Ulamovací nůž

Šikovná věcička, když potřebujete přiříznout při pokládce koberec nebo kus lina, rozříznout lepicí pásku na balíku nebo oddělit kus kartonu. Sáhněte po kovovém ulamovacím noži s vyměnitelnými plátky. Ulamovací nože se nejčastěji dělají úzké 9 mm nebo robustnější 18 mm.

7. Gola sada

Gola je univerzální sada s montážním nářadím, pro domácí dílnu stačí malá ¼“, případně větší ½“. Gola obsahuje ráčnu, na kterou se nasazují ořechy, neboli nástavce. Ořechy mají různý profil a dotáhnout s nimi můžete jak klasické šestihranné šrouby a matice, tak imbusy, křížáky, torxy – záleží na výbavě goly.

Větší ½“ gola je spíše do garáže pro mechanika, kterého baví hrabat se v autě.

gola sada

 

8. Baterka

Neboli svítilna, se hodí vždycky. Pomůže přisvítit si na práci v místech, kam příliš přirozeného světla nedosáhne, poslouží, když máte vyhozené pojistky. Dnes se dají sehnat kvalitní montážní lampy s LED světly, které nejsou nijak drahé.

9. Sada spojovacího materiálu

Určitě mějte v zásobě nějaké šroubky, hmoždinky, hřebíčky. V hobby marketech kupte základní sadu jako první pomoc, specializovaný spojovák dokoupíte podle projektu, do kterého se rozhodnete pustit.

10. Aku vrtačka

Aku vrtačka je sofistikovanější kousek do výbavy domácího kutila. Má dvě základní funkce: dá se s ní vrtat a šroubovat. Chytřejší aku vrtačky umožňují vrtání s příklepem, což oceníte, když se budete chtít provrtat skrz cihlu. Tip, nejlepší akuvrtačka v našem srovnání.

Aku vrtačku kupujte značkovou. Nenechte se mýlit, za kvalitní stroj nemusíte dát majlant, profi výrobci nabízejí varianty pro náročnější kutily, kteří nechtějí jít do no name nářadí a vyžadují spolehlivost, dostupnost servisu a náhradních dílů.

K aku vrtačce by měly být dva akumulátory (když se při práci jeden vybije, jednoduše nasadíte druhý), dále sada vrtáků do kovu a do dřeva a šroubovací bity.

Kam nářadí uložit?

Jednoduchým úložným zařízením je box na nářadí, pokud se přemísťujete, tak pojízdný na kolečkách. Obdobou boxů jsou kufry na nářadí, které mají pevnější skořepinu a jsou kompaktnější.

Pokud máte pro svůj kutilský koutek vyhrazenou část garáže, určitě se bude hodit dílenský ponk nebo pracovní stůl s kvalitním osvětlením. Ponky se dělají s jednou nebo dvěma řadami zásuvek po stranách, kam se dá uložit nářadí nebo drobný spotřební materiál. Máte-li volné stěny, pořiďte si skříňku na nářadí nebo perforovanou stěnu se závěsným systémem.

Profesionální dílna

Řemeslné nebo údržbářské dílny vyžadují při plánování promyšlenější přístup. Takové dílny se mohou skládat hned z několika samostatných pracovišť, nářadí se do nich pořizuje podle zaměření. Mnohem více se dbá na ergonomii a bezpečnost při práci.

Při výběru vybavení do velké firemní dílny se spolupracuje s osvědčenými dodavateli, kteří dodají vše kompletně z jedné ruky. Jedním ze specializovaných dodavatelů dílenského vybavení pro moderní provozy je společnost Kwesto. Nákupčí se mohou inspirovat jak v tištěném katalogu, tak v jeho přehledné online verzi.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.