Srovnání přímočarých pil

Přímočará pila: ultimátní průvodce výběrem 2024

Potřebujete něco uříznou fakt přesně? Tak pak potřebujete přímočarou pilu. Jo, a také dobré oko. Pokud hledáte kvalitní přímočarku do dílny, tak zde pro vás máme srovnání těch nejlepších přímočarých pil na trhu.

Nejlepší přímočaré pily

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. BOSCH PST 900 PEL BOSCH PST 900 PEL +10 ks pilových plátků zdarma 2452 Kč - 2679 Kč
2. Makita 4329 Makita 4329 oblíbený typ, vysoká spolehlivost 1682 Kč - 1883 Kč
3. Přímočará pila BLACK&DECKER KS901PEK Přímočará pila BLACK&DECKER KS901PEK kufr, do hobby domácí dílny
4. BOSCH GST 8000 E Professional BOSCH GST 8000 E Professional profi provedení do řemeslné dílny 6599 Kč - 7145 Kč
5. Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT) Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT) lidová cena, pro hobby kutily do domácí dílny 1379 Kč

Top přímočaré pily

Jmenovitý příkon 620 W
Výstupní výkon 340 W
Počet volnoběžných zdvihů 500 - 3 100 min-1
Patka Ocel
Hmotnost 2,2 kg
Hloubka řezu ve dřevě 90 mm
Hloubka řezu v oceli 8 mm

Specifikace:

 • Bosch SDS funkce
 • Nízké vibrace Bosch "Low Vibration"
 • Elektronika Bosch
 • Čtyřstupňový orbitální pohyb pilového plátku v řezu
 • Bosch CutControl
 • Vestavěné pracovní osvětlení PowerLight
 • Předvolba otáček
 • Nastavení odfukování prachu
 • Pouzdro na nástroje
 • Rukojeť SoftGrip s měkkou gumovou tlumičkou

Výhody:

 • Maximální přesnost při práci s různými materiály
 • Elektronika Bosch umožňuje předvolbu a řízení počtu zdvihů pomocí spínače v rukojeti a integrovaného regulačního kolečka pro snadné začátky řezání a práci přizpůsobenou druhu materiálu
 • Inovativní funkce Bosch CutControl a vestavěné pracovní osvětlení PowerLight pro lepší náhled na obrobek a sledování čáry řezu
 • Nízké vibrace díky tlumení vibrací Bosch Low Vibration a ergonomické rukojeti SoftGrip s měkkou gumovou tlumící vložkou pro maximální přesnost a kontrolovanou práci

Nevýhody:

 • Produkt není určen pro profesionální použití, ale spíše pro domácí kutily s vysokými nároky
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  2452 Kč
Cena:  2679 Kč

V tabulce jsou uvedeny parametry přímočaré pily Makita 4329, která se vyznačuje silným motorem a jednoduchou ovladatelností. Tuto pilu mohou využívat jak kutilové, tak i chalupáři.

Výhody této přímočaré pily zahrnují nastavení otáček s možností přepnutí na stálý chod, tři stupně předkyvu a připojení k vysavači. Základní deska je otočná o 45° na obě strany. Pilka má speciální tvar rukojeti pro pohodlnější a bezpečnější držení, nízkou hlučnost a malé vibrace. Součástí dodávky jsou pilový list a inbusový klíč.

Nevýhodou může být omezení řezného výkonu na 65 mm pro dřevo a 6 mm pro ocel/hliník.

Hlavní přednosti jsou silný motor a jednoduchá ovladatelnost, nastavení otáček, tři stupně předkyvu a pohodlná rukojeť.

Parametry přímočaré pily Makita 4329 jsou uvedeny v následující tabulce:

Parametr Hodnota
Výška zdvihu 18 mm
Počet kmitů 500 - 3100/min
Stupně předkyvu 3
Řezný výkon pro dřevo 65 mm
Řezný výkon pro ocel/hliník 6 mm
Rozměry (D x Š x V) 223 x 77 x 197 mm
Hmotnost 1,9 kg

Důležitý text je ten, který popisuje výhody, jako silný motor a jednoduchou ovladatelnost, nastavení otáček, tři stupně předkyvu a pohodlnou rukojeť.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1682 Kč
Cena:  1806 Kč
Cena:  1883 Kč

3. Přímočará pila BLACK&DECKER KS901PEK

Přímočará pila BLACK&DECKER KS901PEK

Přímočará pila je jedním z nejužitečnějších elektrických nástrojů pro každého řemeslníka nebo kutila. Model KS901PEK-QS od značky Black&Decker je kvalitně zpracován a nabízí několik výhodných funkcí.

Klíčové vlastnosti:

 • Předkmit a elektronická regulace otáček
 • Průhled Sightline pro lepší výhled na řezné pole
 • Integrovaný systém pro odfuk nebo odsávání pilin
 • Funkce pro šikmé řezy
 • Měkká protiskluzová rukojeť
 • Dodává se v plastovém kufru s dvojicí řezných plátků

Pila KS901PEK-QS je navíc vybavena funkcí naklopení základny, což umožňuje řezání pod úhlem. Další výhody zahrnují neklouzavou pogumovanou rukojeť, zajišťovací spínač pro stálý chod při dlouhém řezu a nízkou úroveň vibrací.

Mezi výhody pily patří její kvalitní zpracování a univerzálnost. Díky předkmitu a elektronické regulaci otáček je řezání rychlejší a přesnější. Průhled Sightline umožňuje lepší výhled na řezné pole a integrovaný systém pro odfuk nebo odsávání pilin pomáhá udržet pracovní plochu čistou. Funkce pro šikmé řezy a možnost naklopení základny rozšiřují možnosti použití pily.

Nevýhodou může být cena v porovnání s jinými modely přímočarých pil na trhu. Pila je dodávána s dvojicí řezných plátků, ale při častějším používání je třeba počítat s pravidelnou výměnou plátků.

Důležitým aspektem je nízká úroveň vibrací, což zvyšuje komfort při práci a snižuje únavu. To může být důležité při delším řezání nebo práci na větších projektech.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

4. BOSCH GST 8000 E Professional

BOSCH GST 8000 E Professional

Hlavní výhody:

 • Robustní ocelová deska pro vynikající stabilitu
 • Příkon 710 W pro práci s dřevem, plasty a neželeznými kovy
 • Možnost nastavení otáček podle úkonu a materiálu
 • Prachový ventilátor pro udržení čisté pracovní plochy
 • Jednoduchá výměna pilových listů bez použití nářadí
 • Funkce výkyvného pohybu pilového listu pro snadné řezání

Tato moderní a výkonná pila Bosch GST 8000 E Professional umožňuje snadné řezání dřeva, plastů a neželezných kovů díky svému optimálnímu příkonu 710 W a až 3 100 otáček za minutu. Pila je ideální nejen pro amatérské, ale i profesionální kutily.

Při práci s touto pilou si můžete přizpůsobit otáčky podle úkonu a materiálu, který právě řežete, a díky funkci výkyvného pohybu pilového listu bude řezání snadné a pohodlné. Pilové listy lze snadno vyměnit jednoruč a bez použití dalšího nářadí.

Další výhodou je prachový ventilátor, který udržuje pracovní plochu čistou a přehlednou. Pila také nabízí aktivní odfukování prachu pro volný výhled na linii řezu a 4 excentry pro různé aplikace od jemných až po agresivní řezy.

Celkově lze tedy říci, že Bosch GST 8000 E Professional je vynikající volbou pro ty, kteří hledají moderní, výkonnou a snadno ovladatelnou pilu s možností řezání různých druhů materiálu.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  6599 Kč
Cena:  7145 Kč

5. Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT)

Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT)

Zde je tabulka s parametry přímočaré pily Bosch PST 650 (CT):

Parametr Hodnota
Jmenovitý příkon 500 W
Výstupní výkon 300 W
Počet volnoběžných zdvihů 3 100 /min
Patka Ocel
Hmotnost 1,6 kg
Hloubka řezu ve dřevě 65 mm
Hloubka řezu v oceli 4 mm

Přímočará pila Bosch PST 650 (CT) je kvalitní nástroj, který je vybaven výkonným 500W motorem, schopným řezat dřevo do hloubky až 65 mm. Má také funkci odfukování pilin a přípojku pro odsávání prachu, což umožňuje bezprašnou práci. Systém upínání Bosch SDS umožňuje snadnou a rychlou výměnu pilového listu bez použití nástrojů. Přístroj má kompaktní velikost, nízkou hmotnost a vynikající ovladatelnost, což přispívá k optimálnímu uživatelskému komfortu při práci s pilou. Kromě toho je opatřen ergonomickou rukojeťí Softgrip s měkkou gumovou tlumicí vložkou. Zvětšená kovová základní deska poskytuje stabilní a bezpečnou práci a může být dokonce nastavena na pokosové řezy až do 45°.

Mezi výhody pily patří její výkonný motor, snadná a rychlá výměna pilového listu, kompaktní velikost, nízká hmotnost, ergonomická rukojeť Softgrip a zvětšená kovová základní deska s možností nastavení pro pokosové řezy. Nevýhodou může být omezená hloubka řezu v oceli (4 mm).

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Na co se přímočará pila používá?

Přímočará, nebo také kmitací pilka (příp. pila šukalka) je perfektní pro vyřezávání různých nepravidelných tvarů a uzavřených otvorů do překližky, lamina, ale také do plastu nebo kovových plátů. Je ideální pro krátké řezy, tedy do desek nebo plechů, které nejsou extrémně silné. Obecně s přímočarou pilou uříznete dřevo o tloušťce 10–110 mm a kov s maximálním profilem 3–8 mm.

Mnohostranné využití přímočaré pilky ji povyšuje na nezbytnou součást domácnosti, ve které nechybí chuť vyrábět a tvořit. Přímočará pila patří k nejuniverzálnějšímu elektrickému nářadí, dokáže lacině nahradit několik drahých, specializovaných strojů. Pokud vlastníte dům, chalupu či zahradu, rozhodně se neztratí ani v případě, že nepatříte mezi zapálené kutily.

TIP: Přesné, rychlé vyřezání požadovaného tvaru ze dřeva, kovu a dalších materiálů. Přímé řezy i zakřivené do oblouku. Snadno, bezpečně a za rozumnou cenu.

 

Jak vybrat přímočarou pilu?

Příkon

Od příkonu pily se odvíjí maximální tloušťka materiálu, která lze pilkou řezat. Vyšší příkon naznačuje, že pila může pracovat delší dobu bez přehřívání a zvládne náročnější úkoly: lépe si poradí se silnějším a tvrdším dřevem, tlustším plechem atd.

Předkmit

Předkmit, výkmit, orbit, pend: pomůže při dělení silnějších materiálů nebo tvrdšího dřeva. Pilový list se při práci pohybuje kyvadlově dopředu a dozadu a klade tak při řezání menší odpor. Snadněji se také odstraňují piliny v linii řezu, přímočará pila se jimi nezahlcuje a tím pádem dochází k menšímu přehřívání pilového listu.

Optimální je mít model pily, u kterého se dá předkmit regulovat na různé stupně a případně i vypnout. Lépe tak docílíte nastavení nejvýhodnějšího poměru mezi snadností řezání a kvalitním provedením řezu.

Pokud pilka předkyv nemá, bude třeba na pilový list více tlačit, a obzvláště u tvrdých materiálů tak snadno můžete mechanismus uchycení listu přetížit. Na druhou stranu řezání bez předkmitu poskytuje čistší, byť pomalejší řez.

Základnová deska

Základnová deska umožňuje plynulý, klouzavý pohyb pily po povrchu řezaného materiálu. Některé pily dovolují nastavit náklon základnové desky pro vedení zkosených řezů pod úhlem až 45 stupňů. Užitečný je ochranný kryt na základnovou desku, který ochrání citlivý povrch před poškrábáním.

TIP

Levnější hobby přímočarky mají základnovou desku z hliníku, profi stroje pak již pevnou, ocelovou. Hliník je velmi choulostivý materiál, pokud vám pila spadne a základnu poničíte, máte problém.

Regulace otáček

Pokud budete pilu používat jen k řezání dřeva, dost možná si vystačíte s jednou rychlostí kmitu pilového plátku, bez možnosti regulace. K řezání dalších typů materiálů je lepší pila s rychlostí volitelnou – doporučujeme.

Nižší rychlosti přímočaré pily jsou vhodné pro řezání kovu (velká rychlost by pilový plátek velmi rychle zahřála a otupila) a plastu (rychle kmitající plátek by mohl plast poškodit natavením a pilu zablokovat). Menší rychlost pomůže vést jistěji řez u složitějších tvarů. Volitelná rychlost také usnadní méně zkušeným uživatelům započetí a dokončení řezu.

Antivibrační systém

Kvalitní přímočaré pile by neměl chybět antivibrační systém, který zklidní ruku a přispívá k přesnějšímu vedení řezu.

Rukojeť

Přímočaré pily se vyrábějí se dvěma typy rukojetí:  pro jednoruční vedení s žehličkovou rukojetí, nebo s obouruční rukojetí, které mají dlaňové (hříbkové) držadlo na levou ruku, přičemž řez se provádí rukou pravou.

Volba typu rukojeti záleží na osobních preferencích. Někteří uživatelé upřednostňují hříbkový tvar rukojeti pro lepší úchop při práci a pocitově lepší vyvážení pily. Tlačením na držadlo lze pilu snáze udržet přitisknutou k materiálu. Pily s žehličkovým madlem jsou častější a dovolují větší kontrolu, zvlášť při vedení složitějšího řezu.

 

Přímočará pila žehlička
Přímočará pila hříbek

 

Další dobré vlastnosti

Další užitečné vlastnosti a příslušenství přímočarých pil, které zvýši komfort při práci:

 • OFUK TŘÍSEK: ofuk odstraní při řezání piliny, hromadí se na povrchu materiálu. Funkce ofuku zajistí perfektní viditelnost řezu při přesném řezání podle šablony. Další možností je napojení přímočaré pily na odsávání přes dílenský vysavač.
 • ZAMĚŘOVACÍ LASEROVÉ UKAZOVÁTKO: paprsek pomáhá přesně sledovat naznačenou čáru řezu.
 •  PARALELNÍ VODÍTKO: slouží jako asistence pro vedení rovných řezů, rovnoběžných s okrajem materiálu.
 • VYKRUŽOVACÍ RAMÍNKO: Obvykle se jedná o kovovou tyč s hrotem na jednom konci, která po způsobu kružítka pomáhá vést přesné kruhové řezy.

Pilové plátky pro přímočaré pily

Na každý typ materiálu budete potřebovat jiný typ pilového plátku. Naštěstí každé balení plátků bývá dobře označené, takže byste se měli rychle orientovat a nesáhnout vedle.

Na prodejním balení obvykle najdete:

 • Typ upínací stopky pilového plátku
 • Materiál, na jehož řezání je plátek určený
 • Rozteč zubů
 • Výrobce přímočarých pilek, do kterých jde plátek upnout

Bosch plátky

Typ upínací stopky přímočaré pily

Tvar T: v současnosti nejběžnější tvar stopky, veliký výběr plátků pro různé aplikace, toto upínání ve svých pilkách používá většina profi výrobců (BOSCH, NAREX, MAKITA, METABO,…)

Pilový list T

Tvar U: univerzální tvar stopky, používaný spíše u levnějších strojů

Pilový list U

Pozor

Přímočaré pily řežou při pohybu pilového plátku vzhůru. To na jedné straně vede ke snadnému ovládání, neboť základnová deska pily je přitahována k řezanému materiálu. Na straně druhé tím může docházet na horním okraji řezu k vylamování třísek. Okraje se pak vyhlazují brusným papírem.

Jak se upíná plátek do přímočaré pily?

Plátky se do pily upínají přes imbusový šroub. Mnozí výrobci tento způsob upínání upřednostňují, protože jej považují za levný a jednoduchý pro situace, kdy nepotřebujete plátky tak často měnit.

Modernější pily mívají rychloupínání pomocí systému SDS, kdy výměna probíhá rychle, bez použití nářadí. Výhodou SDS upínání také je, že při výměně nemusíte sahat na rozpálený plátek: stačí odjistit SDS mechanismus a plátek vypadne.

Aku přímočará pila

Kromě přímočarých pil napájených kabelem se můžete setkat s přímočarkami akumulátorovými. Jejich nevýhodou je slabší výkon v porovnání s modely do zásuvky a krátká provozní doba s nutností dobíjení.

Akumulátorové provedení dobře poslouží, pokud není v dosahu elektrická síť. Pokud však nemáte opravdu pádný důvod ke koupi akumulátorové pily, je zbytečné si takovou pořizovat.

Hobby nebo profi?

Profi přímočaré pily od svých hobby příbuzných odlišuje vyšší rychlost a přesnost řezání, nižší vibrace a hlučnost. Hobby přímočaré pilky začínají na 800 Kč, odborníci však doporučují připlatit si a koupit si značkový stroj. Profi pilky mají lepší motor, ložiska, převody, a také víc funkcí, které se postarají o lepší komfort při řezání.

Tipy pro správný výběr přímočaré pily

Na závěr několik tipů pro výběr přímočarky: Pokud jste v obchodě a máte možnost pilku si osahat, zaměřte se především na:

 • Rozmístění ovládacích prvků na těle stroje (vypínač, regulace otáček, ovládání funkce předkyvu atp.): Přestože není možné si v obchodě pilu vyzkoušet skrz naskrz, je dobré minimálně zkusit, jak dobře se vám drží a jaké je rozmístění ovládacích prvků. Zkuste si nastavit náklon základnové desky pro šikmé řezy, podívejte se, jak dlouhý je napájecí kabel.

 • Snadnost výměny pilových listů: Nezapomeňte, že na každý materiál (dřevo, plast, keramika, kov) se používá jiný typ pilového plátku. Důležité je, aby výměna byla snadná a zvládli jste ji sami.
 • Budete řezat do kovu? Přímočará pilka s plátkem na kov umožní velmi hladké a kvalitní řezy oceli, není potřeba dalšího opracování. Řeže se podle příložníku.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.