Srovnání přímočarých pil

Naposledy upraveno: 13. září 2022

Přímočará pila: ultimátní průvodce výběrem 2022

Potřebujete něco uříznou fakt přesně? Tak pak potřebujete přímočarou pilu. Jo, a také dobré oko. Pokud hledáte kvalitní přímočarku do dílny, tak zde pro vás máme srovnání těch nejlepších přímočarých pil na trhu.

Nejlepší přímočaré pily

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. BOSCH PST 900 PEL +10 ks pilových plátků zdarma 2309 Kč
2. Makita 4329 oblíbený typ, vysoká spolehlivost 1682 Kč
3. Přímočará pila BLACK&DECKER KS901PEK kufr, do hobby domácí dílny
4. BOSCH GST 8000 E Professional profi provedení do řemeslné dílny
5. Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT) lidová cena, pro hobby kutily do domácí dílny 1379 Kč

Top přímočaré pily

1. BOSCH PST 900 PEL

BOSCH PST 900 PEL

Přímočará pila BOSCH PST 900 PEL:Kmitací pila BOCH PST 900 PEL nabízí maximální přesnost při práci se všemi materiály. Je určena především pro domácí kutily s nejvyššími nároky - maximální přesnost v jakémkoliv materiálu díky osvědčené elektronice Bosch s předvolbou a řízením počtu zdvihů pomocí spínače v rukojeti a integrovaného regulačního kolečka - pro jednoduchý začátek řezání a práci přizpůsobenou druhu materiálu.Díky inovativní funkci Bosch CutControl v kombinaci s integrovaným intenzivním osvětlením PowerLight máte optimální náhled na obrobek a můžete jednoduše a spolehlivě sledovat čáru řezu.PST 900 PEL má jen minimální vibrace díky tlumení vibrací Bosch Low Vibration s lineárním vyvážením hmoty a ergonomickou rukojetí SoftGrip s měkkou gumovou tlumící vložkou, která umožňuje maximální přesnost a kontrolovanou práci.Parametry a specifikace:Jmenovitý příkon:620 WVýstupní výkon:340 WPočet volnoběžných zdvihů:500 – 3.100 min-1Patka:OcelHmotnost:2,2 kgHloubka řezu ve dřevě:90 mmHloubka řezu v oceli:8 mmFunkce:Bosch SDSNízké vibrace Bosch „Low Vibration“Elektronika BoschČtyřstupňový orbitální pohyb pilového plátku v řezuBosch CutControlVestavěné pracovní osvětleníPředvolba otáčekNastavení odfukování prachuPouzdro na nástrojeRukojeť Softgrip s měkkou gumovou tlumicí vložkou

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

2. Makita 4329

Makita 4329

Přímočará pila Makita 4329:  Přímočará pila Makita 4329Přímočará pila se silným motorem a jednoduchou ovladatelností disponuje nastavením otáček s možností přepnutí na stálý chod, třemi stupni předkyvu a připojením k vysavači. Základní deska je otočná o 45° na obě strany. Výška zdvihu je 18 mm. Určitě uvítáte speciální tvar rukojeti pro pohodlnější a bezpečnější držení, nízkou hlučnost a malé vibrace. Součástí dodávky přímočaré pily je pilový list a inbusový klíč. Tuto přímočarou pilku od známé značky Makita ocení hlavně kutilové nebo chalupáři.Hlavní přednostiSilný motor a jednoduchá ovladatelnostNastavení otáček Nastavení tří stupňů předkyvuPohodlná rukojeťSpecifikaceVýška zdvihu: 18 mmPočet kmitů: 500 - 3100/minStupně předkyvu: 3Řezný výkon pro dřevo: 65 mmŘezný výkon pro ocel/hliník: 6 mmRozměry (D × Š × V): 223 × 77 × 197 mm Hmotnost: 1,9 kg

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

3. Přímočará pila BLACK&DECKER KS901PEK

Přímočará pila BLACK&DECKER KS901PEK

Přímočará pila Black&Decker KS901PEK-QS: Kvalitní přímočará pila by neměla chybět v dílně žádného řemeslníka či kutila. Jedná se o jedno z nejuniverzálnějších druhů ručního elektrického nářadí a proto jistě zaujme tento model od jedné z předních značek na tomto poli. Pila disponuje předkmitem a elektronickou regulací otáček. Průhled Sightline poskytuje lepší výhled na řezné pole a integrovaný systém pro odvod prachu umožňuje odfuk nebo odsávání pilin. Dodává se v praktickém plastovém kufru společně s dvojicí řezných plátků. Klíčové vlastnosti přímočaré pily Black&Decker KS901PEKKvalitní zpracování precizní značkyPředkmit a elektronická regulace otáčekLepší výhled na řeznou plochu díky průhledu SightlineIntegrovaný systém odfuku či odsávání pilinFunkce šikmých řezůMěkká protiskluzová rukojeťV plastovém kufru se 2 řeznými plátky Řežte snadno rychle a přesněPřímočará pila Black&Decker KS901PEK je navíc vybavena funkcí naklopení své robustně stavené základny, což vám umožní řezat pod úhlem. Práci ještě více usnadňuje neklouzavá pogumovaná rukojeť a zajišťovací spínač pro stálý chod při dlouhém řezu. Pila vyniká i nízkou hladinou vibrací.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

4. BOSCH GST 8000 E Professional

BOSCH GST 8000 E Professional

Přímočará pila BOSCH GST 8000 E Professional: Klíčové benefity přímočaré pily Bosch GST 8000 E ProfessionalRobustní ocelová deska vám při práci s pilou zajistí vynikající stabilituS příkonem 710 W si budete moct kromě dřeva troufnout i na plasty nebo neželezné kovyOtáčky si přizpůsobíte podle úkonu a materiáluPrachový ventilátor vám uchová dokonale přehlednou pracovní plochuPilové plátky zvládnete vyměnit jednoruč a bez dalších nástrojů Rychlá výměna pracovních nástrojů bez použití nářadíOtáčky si nastavíte podle úkonu i materiálu, se kterým pracujeteU pilového listu můžete využít funkci výkyvného pohybu Řezání dřeva, ale i plastů a kovů pro vás bude hračkaBosch GST 8000 ES je moderní a vysoce výkonná kmitací pila, která si hravě poradí s různými druhy materiálu. Díky svému provedení, výkonu a dalším vlastnostem splní nároky nejen většiny amatérských, ale i profesionálních kutilů. Pila disponuje optimálním příkonem 710 W a zvládne až 3 100 otáček za minutu, takže ji nebudou dělat problémy ani tvrdší kusy dřeva. Řezat s ní ale můžete i plasty či neželezné kovy. Bosch GST 8000 E Professional nabízí snadný systém pro výměnu pilových listůPila dále nabízí aktivní odfukování prachu, které zajistí volný výhled na linii řezu a výběr ze 4 excentrů pro různé aplikace od jemných až po agresivní řezy. Určitě oceníte jednoruční systém výměny pilového listu bez použití nástrojů. Vhod jistě přijde i jednoduché nastavení otáček pomocí kolečka na spoušti. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

5. Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT)

Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT)

Přímočará pila BOSCH PST 650 (CT): Vybavte vaší dílnu kvalitními nástroji. Jedním takovým je i přímočará pila PST 650 (CT) od léty prověřené společnosti Bosch. Sami se přesvědčíte, že tato volba stála rozhodně za to. Kmitací pila je vybavena jedním pilovým plátkem na dřevo (T 144 D) a po vybalení je tak okamžitě k práci. Zajisté potěší, že produkt je dodáván v praktickém plastovém kufříku. Dle vámi zvoleného pilového plátku lze obrábět i jiné materiály. K optimálnímu uživatelskému komfortu při práci s pilou PST 650 (CT) přispívá zejména její kompaktní velikost, nízká hmotnost a vynikající ovladatelnost. Nesmíme opomenout ani ergonomickou rukojeť Softgrip s měkkou gumovou tlumicí vložkou. Klíčové vlastnosti přímočaré pily Bosch PST 650 (CT)Kompaktní velikost a nízká hmotnostHloubka řezu do dřeva 65 mmMinimální vibrace se systémem Low VibrationSystém upínání Bosch SDS pro rychlou a snadnou výměnu pilového plátku bez použití nástrojůZvětšená kovová základní deskaErgonomická rukojeť SoftgripVysoce výkonný motor 500 WFunkce odfukování pilinMožnost nastavení základní desky pro pokosové řezy až do 45° Výkonný motor a rychlá výměna pilového listuPřímočará pila Bosch PST 650 (CT) disponuje vysoce výkonným 500W motorem, který je schopen zrealizovat řez do dřeva o hloubce až 65 mm. Na pracovišti lze zachovat pořádek s funkcí odfukování pilin a přípojka pro odsávání prachu zajistí bezprašnou práci. Snadná a rychlá je i výměna starého pilového listu za nový. O to se stará systém upínání Bosch SDS. Tuto výměnu zvládnete dokonce i bez použití nářadí, což je velice efektivní a praktické. To ale ještě není vše. Přístroj je opatřen zvětšenou kovovou základní deskou pro stabilní a bezpečnou práci a lze ji dokonce nastavit i na pokosové řezy až do 45°.  Obsah balení:Kmitací pilaPlastový kufr1 pilový plátek do kmitací pily na dřevo (T 144 D) Doplňující informace:Jmenovitý příkon: 500 WVýstupní výkon: 300 WPočet volnoběžných zdvihů: 3 100 /minPatka: OcelHmotnost: 1,6 kgHloubka řezu ve dřevě:65 mmHloubka řezu v oceli:4 mm

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Na co se přímočará pila používá?

Přímočará, nebo také kmitací pilka (příp. pila šukalka) je perfektní pro vyřezávání různých nepravidelných tvarů a uzavřených otvorů do překližky, lamina, ale také do plastu nebo kovových plátů. Je ideální pro krátké řezy, tedy do desek nebo plechů, které nejsou extrémně silné. Obecně s přímočarou pilou uříznete dřevo o tloušťce 10–110 mm a kov s maximálním profilem 3–8 mm.

Mnohostranné využití přímočaré pilky ji povyšuje na nezbytnou součást domácnosti, ve které nechybí chuť vyrábět a tvořit. Přímočará pila patří k nejuniverzálnějšímu elektrickému nářadí, dokáže lacině nahradit několik drahých, specializovaných strojů. Pokud vlastníte dům, chalupu či zahradu, rozhodně se neztratí ani v případě, že nepatříte mezi zapálené kutily.

TIP: Přesné, rychlé vyřezání požadovaného tvaru ze dřeva, kovu a dalších materiálů. Přímé řezy i zakřivené do oblouku. Snadno, bezpečně a za rozumnou cenu.

 

Jak vybrat přímočarou pilu?

Příkon

Od příkonu pily se odvíjí maximální tloušťka materiálu, která lze pilkou řezat. Vyšší příkon naznačuje, že pila může pracovat delší dobu bez přehřívání a zvládne náročnější úkoly: lépe si poradí se silnějším a tvrdším dřevem, tlustším plechem atd.

Předkmit

Předkmit, výkmit, orbit, pend: pomůže při dělení silnějších materiálů nebo tvrdšího dřeva. Pilový list se při práci pohybuje kyvadlově dopředu a dozadu a klade tak při řezání menší odpor. Snadněji se také odstraňují piliny v linii řezu, přímočará pila se jimi nezahlcuje a tím pádem dochází k menšímu přehřívání pilového listu.

Optimální je mít model pily, u kterého se dá předkmit regulovat na různé stupně a případně i vypnout. Lépe tak docílíte nastavení nejvýhodnějšího poměru mezi snadností řezání a kvalitním provedením řezu.

Pokud pilka předkyv nemá, bude třeba na pilový list více tlačit, a obzvláště u tvrdých materiálů tak snadno můžete mechanismus uchycení listu přetížit. Na druhou stranu řezání bez předkmitu poskytuje čistší, byť pomalejší řez.

Základnová deska

Základnová deska umožňuje plynulý, klouzavý pohyb pily po povrchu řezaného materiálu. Některé pily dovolují nastavit náklon základnové desky pro vedení zkosených řezů pod úhlem až 45 stupňů. Užitečný je ochranný kryt na základnovou desku, který ochrání citlivý povrch před poškrábáním.

TIP

Levnější hobby přímočarky mají základnovou desku z hliníku, profi stroje pak již pevnou, ocelovou. Hliník je velmi choulostivý materiál, pokud vám pila spadne a základnu poničíte, máte problém.

Regulace otáček

Pokud budete pilu používat jen k řezání dřeva, dost možná si vystačíte s jednou rychlostí kmitu pilového plátku, bez možnosti regulace. K řezání dalších typů materiálů je lepší pila s rychlostí volitelnou – doporučujeme.

Nižší rychlosti přímočaré pily jsou vhodné pro řezání kovu (velká rychlost by pilový plátek velmi rychle zahřála a otupila) a plastu (rychle kmitající plátek by mohl plast poškodit natavením a pilu zablokovat). Menší rychlost pomůže vést jistěji řez u složitějších tvarů. Volitelná rychlost také usnadní méně zkušeným uživatelům započetí a dokončení řezu.

Antivibrační systém

Kvalitní přímočaré pile by neměl chybět antivibrační systém, který zklidní ruku a přispívá k přesnějšímu vedení řezu.

Rukojeť

Přímočaré pily se vyrábějí se dvěma typy rukojetí:  pro jednoruční vedení s žehličkovou rukojetí, nebo s obouruční rukojetí, které mají dlaňové (hříbkové) držadlo na levou ruku, přičemž řez se provádí rukou pravou.

Volba typu rukojeti záleží na osobních preferencích. Někteří uživatelé upřednostňují hříbkový tvar rukojeti pro lepší úchop při práci a pocitově lepší vyvážení pily. Tlačením na držadlo lze pilu snáze udržet přitisknutou k materiálu. Pily s žehličkovým madlem jsou častější a dovolují větší kontrolu, zvlášť při vedení složitějšího řezu.

 

Přímočará pila žehlička
Přímočará pila hříbek

 

Další dobré vlastnosti

Další užitečné vlastnosti a příslušenství přímočarých pil, které zvýši komfort při práci:

 • OFUK TŘÍSEK: ofuk odstraní při řezání piliny, hromadí se na povrchu materiálu. Funkce ofuku zajistí perfektní viditelnost řezu při přesném řezání podle šablony. Další možností je napojení přímočaré pily na odsávání přes dílenský vysavač.
 • ZAMĚŘOVACÍ LASEROVÉ UKAZOVÁTKO: paprsek pomáhá přesně sledovat naznačenou čáru řezu.
 •  PARALELNÍ VODÍTKO: slouží jako asistence pro vedení rovných řezů, rovnoběžných s okrajem materiálu.
 • VYKRUŽOVACÍ RAMÍNKO: Obvykle se jedná o kovovou tyč s hrotem na jednom konci, která po způsobu kružítka pomáhá vést přesné kruhové řezy.

Pilové plátky pro přímočaré pily

Na každý typ materiálu budete potřebovat jiný typ pilového plátku. Naštěstí každé balení plátků bývá dobře označené, takže byste se měli rychle orientovat a nesáhnout vedle.

Na prodejním balení obvykle najdete:

 • Typ upínací stopky pilového plátku
 • Materiál, na jehož řezání je plátek určený
 • Rozteč zubů
 • Výrobce přímočarých pilek, do kterých jde plátek upnout

Bosch plátky

Typ upínací stopky přímočaré pily

Tvar T: v současnosti nejběžnější tvar stopky, veliký výběr plátků pro různé aplikace, toto upínání ve svých pilkách používá většina profi výrobců (BOSCH, NAREX, MAKITA, METABO,…)

Pilový list T

Tvar U: univerzální tvar stopky, používaný spíše u levnějších strojů

Pilový list U

Pozor

Přímočaré pily řežou při pohybu pilového plátku vzhůru. To na jedné straně vede ke snadnému ovládání, neboť základnová deska pily je přitahována k řezanému materiálu. Na straně druhé tím může docházet na horním okraji řezu k vylamování třísek. Okraje se pak vyhlazují brusným papírem.

Jak se upíná plátek do přímočaré pily?

Plátky se do pily upínají přes imbusový šroub. Mnozí výrobci tento způsob upínání upřednostňují, protože jej považují za levný a jednoduchý pro situace, kdy nepotřebujete plátky tak často měnit.

Modernější pily mívají rychloupínání pomocí systému SDS, kdy výměna probíhá rychle, bez použití nářadí. Výhodou SDS upínání také je, že při výměně nemusíte sahat na rozpálený plátek: stačí odjistit SDS mechanismus a plátek vypadne.

Aku přímočará pila

Kromě přímočarých pil napájených kabelem se můžete setkat s přímočarkami akumulátorovými. Jejich nevýhodou je slabší výkon v porovnání s modely do zásuvky a krátká provozní doba s nutností dobíjení.

Akumulátorové provedení dobře poslouží, pokud není v dosahu elektrická síť. Pokud však nemáte opravdu pádný důvod ke koupi akumulátorové pily, je zbytečné si takovou pořizovat.

Hobby nebo profi?

Profi přímočaré pily od svých hobby příbuzných odlišuje vyšší rychlost a přesnost řezání, nižší vibrace a hlučnost. Hobby přímočaré pilky začínají na 800 Kč, odborníci však doporučují připlatit si a koupit si značkový stroj. Profi pilky mají lepší motor, ložiska, převody, a také víc funkcí, které se postarají o lepší komfort při řezání.

Tipy pro správný výběr přímočaré pily

Na závěr několik tipů pro výběr přímočarky: Pokud jste v obchodě a máte možnost pilku si osahat, zaměřte se především na:

 • Rozmístění ovládacích prvků na těle stroje (vypínač, regulace otáček, ovládání funkce předkyvu atp.): Přestože není možné si v obchodě pilu vyzkoušet skrz naskrz, je dobré minimálně zkusit, jak dobře se vám drží a jaké je rozmístění ovládacích prvků. Zkuste si nastavit náklon základnové desky pro šikmé řezy, podívejte se, jak dlouhý je napájecí kabel.

 • Snadnost výměny pilových listů: Nezapomeňte, že na každý materiál (dřevo, plast, keramika, kov) se používá jiný typ pilového plátku. Důležité je, aby výměna byla snadná a zvládli jste ji sami.
 • Budete řezat do kovu? Přímočará pilka s plátkem na kov umožní velmi hladké a kvalitní řezy oceli, není potřeba dalšího opracování. Řeže se podle příložníku.

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.