Technika

Vybavení truhlářské dílny

Práce se dřevem je voňavá a krásná. Pomineme-li profesionální řemeslníky, dílnu zařízenou pro práci se dřevem může mít doma každý. Stačí malý kutilský koutek, vhodné truhlářské nářadí a náčiní, po ruce správně připravené dřevo a chuť pracovat a tvořit.

Cokoliv si ze dřeva uděláte pro sebe nebo pro své blízké, vás bude těšit. Pustit se můžete do výroby stolku, poličky, jednoduchého foliáku, nebo vyrobit plaňky na dřevěný plot. Ženám sluší netradiční šperky ze dřeva, šikovnýma rukama zhotoví dřevěné dárkové krabičky nebo rámy k obrázkům.

Aby se dobře pracovalo a práce se dřevem hezky odsýpala, je třeba mít k ruce vhodné nářadí. Jaké by v truhlářské dílně nemělo chybět? Pojďme se na ně podívat.

Truhlářský stůl hoblice

Základem je bytelný pracovní stůl, na který můžete dřevo připevnit svěrkami, řezat na něm nebo spojovat dřevěné dílce. Léty prověřený truhlářský stůl se jmenuje hoblice. Skládá se z podstavce a masivní pracovní desky pro vysokou zátěž. Existuje velké množství pracovních stolů, každý truhlář má svůj oblíbený typ.

Pokud byste hoblici ve své truhlářské dílně chtěli mít a nechce se vám investovat do nového, porozhlédněte se po bazarech (klidně po internetu), kde se může objevit zajímavá nabídka za dobrou cenu.

Pily do truhlářské dílny

Bez pil si truhlářskou dílnu nelze představit. Pily slouží k dělení dřeva nahrubo i pro jemné, čisté řezy.

V poslední době bylo ruční nářadí vytlačeno elektrickým, případně akumulátorovým. Důvodem je nejen snížení fyzické námahy při opracování, ale také větší výkon a často lepší výsledek při opracování dřeva.

Tip: Při práci s pilou nezapomeňte na patřičné ochranné pomůcky. Při řezání jste vystaveni zvýšenému hluku, vdechujete zvířený prach a odletující kousky dřeva a piliny vám mohou vlétnout do oka. Základem je tedy používat ochranné brýle, špunty do uší či mušlové chrániče sluchu, pracovní rukavice a případně i respirátor.

Jaké nářadí by nemělo v truhlářské dílně chybět

okružní pila

Okružní kotoučová pila

V truhlářské hantýrce se jí říká mafl. Maflík je ideální pro čisté, rychlé a rovné řezy. Využijete jej například při zarovnání prken pro střešní bednění, zkrácení laťovek atp.

K okružním pilám dostanete velké množství pilových kotoučů určených pro dělení různých materiálů.

Kotoučové pile zavěšené na pohyblivém, polohovacím rameni se říká padací, kapovací nebo pokosová. S její pomocí můžete řezat šikmé řezy pod úhlem.

přímočará pila

Přímočará pila

I tato pila má svoje slangové označení: říká se jí pila šukalka pro kmitavý pohyb pilového listu nahoru a dolů.

Nejlepší přímočará pila je určená pro krátké rovné i oblé, tvarované řezy podle šablony, pomůže vyřezat vnitřní otvor do desky, například při zapouštění dřezu do pracovní kuchyňské desky.

pila ocaska

Pila ocaska

Neboli mečová pila, pro rychlé, hrubé řezy. Odřeže dřevo i s hřebíky, ale i další materiál: plast nebo kov. 

Dobře poslouží pro rychlé odřezávání trámků, fošen nebo sloupků.

truhlářský hoblík

Truhlářský hoblík

Hoblík: obvykle se nám vybaví jako jeden z prvních nástrojů, se kterým truhláři pracují. Je určený k povrchovému opracování dřeva, lze jím orovnávat i tloušťkovat, vyrábí se pro různé šířky hoblovaného povrchu. Hodí se pro velké plochy, které nelze opracovat na srovnávačce.

I pro ruční hoblík mají mistři od řemesla zásobu označení, kterými se jednotlivé typy nazývají. Vzpomeňme některé z nich: hladík, klopkař, cidič, macek nebo kocour, který slouží pro tvorbu přesných drážek a jejich začišťování.

excentrická bruska

Excentrická bruska

Excentrická bruska slouží k jemnému dočišťování plochy, je vhodné, pokud je opatřena odsáváním pro odvod jemných pilin, kterých při broušení vzniká opravdu požehnaně.

pásová bruska

Pásová bruska

Pásová bruska pomůže při plošném broušení, opět se vyrábí s různou šířkou brusného pásu a některé mají i polohovatelné rameno pro lepší přístupnost k broušené ploše.

delta bruska

Delta a vario bruska

Pro broušení špatně dostupných míst, hran, rohů, malých zalomených ploch a různých mezer jsou určené delta brusky nebo vario brusky. Všude, kde se se normální bruskou nedostanete.

vrtačka bez příklepu

Ruční vrtačka

Nejlepší elektrická aku vrtačka je dalším nářadím, bez kterého se v dílně jen těžko obejdete. Pokud ještě nemáte, pořiďte si kvalitní (např. vrtačku Narex nebo Makita), bez příklepu. Ideálně dvourychlostní pro dobrý převod krouticího momentu, se sklíčidlem min. do 13 mm a výkonem alespoň 600 W.

Pro začátek si kupte sadu vrtáků do dřeva. Mezi speciální vrtáky pro truhláře patří hadovité vrtáky pro vrtání hlubokých úzkých děr. Záhlubníky se používají pro úpravu konců slepých děr. Speciálními a také drahými nástroji jsou sukovník se zátkovníkem. Sukovníkem se vyvrtá suk a na jeho místo se vlepí zátka vyrobená zátkovníkem ze zdravého dřeva.

Horní frézka

Profesionální ohraňovací frézka BOSCH GKF 600 Professional nabízí maximální výkon a vysokou přesnost pro kreativní a pohodlnou práci se dřevem. Výkonný 600W motor frézky umožní náročné frézování všech druhů dřeva a díky kompaktnímu provedení a ergonomické úchopové ploše je umožněno vedení jednou rukou zejména při opracování hran.

Ruční nářadí pro truhláře

truhlářské nářadí

I přes nástup elektrických (aku) strojů má ruční nářadí v truhlářské dílně stále svoje pevné místo.

Pro povrchovou úpravu se hodí pilníky nebo hrubší rašpledlátem vydlabete vnitřní otvor obdélníkovitého tvaru. Speciální řezbářská dláta využijete při tvůrčí, umělecké práci se dřevem. Zajímavým, užitečným nástrojem je poříz, v hospodářství se často využíval k upravování konců topůrek a násad, využívají ho i tesaři.

Fixační svěrky patří ke stálici v truhlářské dílně. Postarají se o upevnění dřeva při práci, nebo pro stisknutí dílů k sobě při lepení. Svěrek je k dostání velké množství druhů, s různou svěrnou tloušťkou a typem upínání.

TIP

Pokud si nejste jistí, zda vás práce se dřevem bude bavit, nebo nemáte prostory pro vlastní kutění, zkuste využít služeb sdílených dílen.

Dílenská židle

V každé správné dílně by také neměla chybět dílenská židle. Nejenom, že zajistí pohodlí při práci, ale ušetříte tak i svá záda. Při práci se nebudete muset neustále ohýbat a vše máte na dosah. Díky dílenské židli na kolečkách se pak snadno a rychle budete po dílně pohybovat.

Broušení nástrojů

Údržba nářadí patří k důležitým činnostem v každé dílně. Řadí se mezi ně i broušení nástrojů, které musí být hezky ostré, aby s nimi šlo lehce ubírat dřevo.

Budete potřebovat elektrickou ostřičku (brusku), na které ostří zhruba upravíte a opracujte tvar. Poté přijde na řadu plochý brousek, lepený obvykle ze dvou brousících kamenů: tmavšího hrubšího a světlejšího jemného. Brousící kameny ubývají, snažte se proto brousit nástroj po celé ploše brousku, vyhnete se tak důlkům a prohlubním.

Ukládání nářadí a pořádek v dílně

Vyčleňte si po práci ještě chvilku a pečlivě uložte svoje nářadí. Neukládejte jej do holých polic, bude na něj dosedat prach a vy pak máte zbytečnou práci s čištěním. Alespoň jedna uzavíratelná skříň by v dílně být měla.

Drobné ruční nářadí a materiál mějte vždy pečlivě roztříděné. Ušetříte si tak nervy a hlavně čas při dohledávání jednotlivých kousků výbavy, když je budete nejvíc potřebovat.

Dbejte také na bezpečnost při práci a nezapomeňte na kvalitní dílenské osvětlení.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (19)

Tyrner Jan
Listopad 20, 2023

Speciální nabídka finančních služeb Nabízím nebankovní nabídku všem občanům České republiky, kteří se v důsledku krize dostali do finančních potíží. Vyplácím bankovní i nebankovní půjčky a úvěry ve výhodné konsolidaci, řeším i exekuce nebo insolvence. Pokud chcete začít podnikat, mám zde finanční řešení. Nabízím 25 000 až 5 000 000 Kč s 2% úrokem po celou dobu splácení. E-mail: tyrnerjan75@gmail.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
MARCELA
Prosinec 2, 2023

ŘEŠENÍ PRO FINANČNÍ PROBLÉMY.

Pro váš dům, Pro vaši firmu, Chcete - li koupit auto, Chcete - li koupit motocykl, Chcete - li vytvořit vlastní firmu, Pro vaše osobní potřeby nepochybujte. Nabízím osobní půjčky od 40 000 Kč do 30 000 000 Kč s roční úrokovou sazbou 3%. Nezáleží na výši. Ve své žádosti o půjčku uveďte přesnou částku, kterou chcete uplatnit, a datum splacení. Napište nám své osobní půjčky e - mailem: MARCELA.KREJSOVA01@GMAIL.COM nebo WhatsApp: +420608987486.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
MARCELA
Prosinec 2, 2023

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levnější) od soukromého věřitele na: marcela.krejsova01@gmail.com

Doba trvání úvěru se pohybuje od 1 roku do 30 let. Výše půjček se pohybuje od 50 000 Kč do 25 000 000 Kč.

- Peníze máte přímo do 24 hodin na svém bankovním účtu.

- nemusíte předkládat roční údaje a finanční zprávy.

- Termíny jsou flexibilní, můžete platit, jak vám to vyhovuje.

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na následující adrese:

E-mail: MARCELA.KREJSOVA01@GMAIL.COM Nebo WhatsApp: +420608987486.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Jaroslav
Únor 16, 2024

NABÍDKA RYCHLÉHO ÚVĚRU

Chtěl bych vás informovat, že jsem jednotlivec, který nabízí finanční půjčky na pomoc lidem v nouzi. Nevíme, že krize, kterou zažil náš kontinent, oslabila naše banky a naše finanční instituce. Obracím se také na lidi, kteří jsou v nouzi a hledají finanční pomoc, aby si mohli prohlédnout své projekty nebo splácet své dluhy. Nabízím vám půjčku od 100 000 kc do 50 000 000 kc všem lidem schopným splácet s úrokem ve výši 2%, aby mi každý zájemce napište, nezávažná osoba, zdržel hlasování. Prostě čestný a spolehlivý. Kontakt: Jaroslav.dlouhy8@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Alena Jana
Květen 2, 2024

Na této stránce jsem narazil na tohoto poskytovatele půjčky a rozhodl jsem se kontaktovat jeho email, byl jsem překvapen, když jsem mu dal dokument, na který se ptal a najednou mi byla schválena půjčka 3 500 000,-, takže jsem nikdy nevěřil, že vše může fungovat. Byla mi připsána půjčka ve výši 3 500 000 Kč, prosím poraďte každému, kdo potřebuje půjčku, aby se obrátil na tohoto soukromého věřitele o půjčku prostřednictvím e-mailu: kdfin11@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Alena Jana
Květen 2, 2024

Na této stránce jsem narazil na tohoto poskytovatele půjčky a rozhodl jsem se kontaktovat jeho email, byl jsem překvapen, když jsem mu dal dokument, na který se ptal a najednou mi byla schválena půjčka 3 500 000,-, takže jsem nikdy nevěřil, že vše může fungovat. Byla mi připsána půjčka ve výši 3 500 000 Kč, prosím poraďte každému, kdo potřebuje půjčku, aby se obrátil na tohoto soukromého věřitele o půjčku prostřednictvím e-mailu: kdfin11@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
ROMAN
Květen 28, 2024

Rychlé nebankovní půjčky bez zbytečného papírování.

Mám kapitál, který bude použit k poskytnutí krátkodobých a dlouhodobých speciálních půjček od 10 000 do 100 000 000 Kč každému, kdo chce, aby tato půjčka byla vážná. Úrok 2% ročně v závislosti na vypůjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. V závislosti na výši půjčky můžete splácet až 3 až 30 let. Měsíční splátky je na vás. Vyžaduji pouze potvrzení certifikovaných manuálních dluhů a jsou vyžadovány i některé dokumenty......

E-mail: Jandakroman@seznam.cz

Whatsapp: +420702872895

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
ROMAN
Květen 28, 2024

Rychlé nebankovní půjčky bez zbytečného papírování.

Mám kapitál, který bude použit k poskytnutí krátkodobých a dlouhodobých speciálních půjček od 10 000 do 100 000 000 Kč každému, kdo chce, aby tato půjčka byla vážná. Úrok 2% ročně v závislosti na vypůjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. V závislosti na výši půjčky můžete splácet až 3 až 30 let. Měsíční splátky je na vás. Vyžaduji pouze potvrzení certifikovaných manuálních dluhů a jsou vyžadovány i některé dokumenty......

E-mail: Jandakroman@seznam.cz

Whatsapp: +420702872895

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
ROMAN
Květen 28, 2024

Opravdu potřebujete půjčku?

. Potřebujete půjčku na zahájení projektu? Jste zemědělec a potřebujete úvěr na financování svého zemědělského provozu? Potřebujete finanční podporu na stavbu domu nebo koupi nemovitosti? Potřebujete půjčku na jiný účel? Můžeme vám pomoci, nabízíme půjčky pro expanzi podnikání a soukromé osoby. Nabízíme různé možnosti půjček každému, kdo potřebuje finanční pomoc, a vzhledem k tomu, co se děje ve světě, jsme se rozhodli poskytnout vám půjčku s úrokovou sazbou 3% ročně a můžete se také rozhodnout, kolik si chcete půjčit . Chcete-li se dozvědět více o naší jedinečné nabídce půjček, pošlete nám e-mail: Jandakroman@seznam.cz

Whatsapp: +420702872895

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Jan Jungr
Květen 29, 2024

Rychlá a profesionální půjčka

Dobrý den, potřebujete úvěr na bydlení - úvěr na auto. Máme nejlepší nabídku, naše služby jsou 100% garantovány. můžete získat půjčku od 30 000 Kč do 25 000 000 Kč s velmi nízkou úrokovou sazbou, pokud potřebujete půjčku naléhavě, pospěšte si a kontaktujte. Email: jungrjan37@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
ROMAN
Květen 29, 2024

Rychlá a seriózní nabídka půjčky do 2 hodin

Nabízím rychlé osobní půjčky Nabízím individuální půjčky, abyste mohli bez starostí realizovat své sny. Moje finanční kapacita je 30 000 Kč až 60 000 000 Kč při úrokové sazbě 4%. Svůj text píšu na tuto stránku, abych vám pomohl rychle získat seriózní financování. Pokud tedy opravdu potřebujete peníze, odpovězte mi, abych vám mohl nabídnout svou nabídku. Email: Jandakroman@seznam.cz

Whatsapp: +420702872895

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Oh.
Červen 7, 2024

Jen nabídky,jak se zadlužit,ubohé.....

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Alena Jana
Červen 11, 2024

seriózní a rychlá půjčka Vážná nebankovní půjčka od 50 000 do 100 000 000 Kč, kde není třeba ručit nemovitostí. Je vyžadován pravidelný měsíční příjem a státní občanství České republiky. Osobní přístup ke každé aplikaci. Zaručuji vám rychlá a seriózní jednání. Celá půjčka, i se splácením finančních prostředků, do 24 hodin. Půjčku můžete také použít ke konsolidaci svých závazků. Vysoká propustnost schválených aplikací. Kontaktujte mě prosím: kdfin11@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Alena Jana
Červen 11, 2024

seriózní a rychlá půjčka Vážná nebankovní půjčka od 50 000 do 100 000 000 Kč, kde není třeba ručit nemovitostí. Je vyžadován pravidelný měsíční příjem a státní občanství České republiky. Osobní přístup ke každé aplikaci. Zaručuji vám rychlá a seriózní jednání. Celá půjčka, i se splácením finančních prostředků, do 24 hodin. Půjčku můžete také použít ke konsolidaci svých závazků. Vysoká propustnost schválených aplikací. Kontaktujte mě prosím: kdfin11@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Tarkota
Červen 15, 2024

MÁTE ZÁJEM O NEBANKOVNÍ PŮJČKU

Ahoj všichni,

Rychlá a spolehlivá půjčka

Potřebujete spolehlivou a rychlou půjčku z následujícího důvodu?

Osobní půjčka?

Investiční úvěr,

Půjčka na vylepšení domu,

Hypotéka,

Charitativní půjčka,

půjčka na konsolidaci dluhu,

komerční úvěr,

Půjčka na studium,

půjčka na auto

Půjčka na nemovitost.

Nabízíme půjčky v rozmezí od 50 000 Kč do 90 000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou 3 % ročně.

Pro rychlou odpověď odpovězte přímo na moji e-mailovou adresu (e-mail: Tarkota.mario4@gmail.com) nebo mi dejte svou e-mailovou adresu, abych vám mohl poslat odpověď.

Kontaktujte nás ještě dnes s jakýmikoli finančními otázkami a dejte nám vědět, kolik potřebujete.

Děkuji a hezký den.

Tarkota Mario.

Tarkota.mario4@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Tarkota
Červen 15, 2024

MÁTE ZÁJEM O NEBANKOVNÍ PŮJČKU

Ahoj všichni,

Rychlá a spolehlivá půjčka

Potřebujete spolehlivou a rychlou půjčku z následujícího důvodu?

Osobní půjčka?

Investiční úvěr,

Půjčka na vylepšení domu,

Hypotéka,

Charitativní půjčka,

půjčka na konsolidaci dluhu,

komerční úvěr,

Půjčka na studium,

půjčka na auto

Půjčka na nemovitost.

Nabízíme půjčky v rozmezí od 50 000 Kč do 90 000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou 3 % ročně.

Pro rychlou odpověď odpovězte přímo na moji e-mailovou adresu (e-mail: Tarkota.mario4@gmail.com) nebo mi dejte svou e-mailovou adresu, abych vám mohl poslat odpověď.

Kontaktujte nás ještě dnes s jakýmikoli finančními otázkami a dejte nám vědět, kolik potřebujete.

Děkuji a hezký den.

Tarkota Mario.

Tarkota.mario4@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Tarkota
Červen 15, 2024

MÁTE ZÁJEM O NEBANKOVNÍ PŮJČKU

Ahoj všichni,

Rychlá a spolehlivá půjčka

Potřebujete spolehlivou a rychlou půjčku z následujícího důvodu?

Osobní půjčka?

Investiční úvěr,

Půjčka na vylepšení domu,

Hypotéka,

Charitativní půjčka,

půjčka na konsolidaci dluhu,

komerční úvěr,

Půjčka na studium,

půjčka na auto

Půjčka na nemovitost.

Nabízíme půjčky v rozmezí od 50 000 Kč do 90 000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou 3 % ročně.

Pro rychlou odpověď odpovězte přímo na moji e-mailovou adresu (e-mail: Tarkota.mario4@gmail.com) nebo mi dejte svou e-mailovou adresu, abych vám mohl poslat odpověď.

Kontaktujte nás ještě dnes s jakýmikoli finančními otázkami a dejte nám vědět, kolik potřebujete.

Děkuji a hezký den.

Tarkota Mario.

Tarkota.mario4@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Pavel Morstein
Červen 16, 2024

Půjčka bez podvodu!

Na této stránce jsem narazil na tohoto věřitele a rozhodl jsem se kontaktovat jeho email, byl jsem překvapen, když jsem mu dal dokument, o který požádal, najednou mi byla schválena půjčka 300 000 Kč, takže jsem nikdy nevěřil, že by něco z toho mohlo fungovat. Po podepsání smluvních dokumentů o online půjčce mi byla připsána půjčka ve výši 300 000 Kč, poraďte prosím každému, kdo potřebuje půjčku, aby se obrátil na tohoto soukromého věřitele s žádostí o půjčku e-mailem: Pavelmorstein@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Alena Jana
Červen 17, 2024

Kolik si chcete půjčit? Rychlá půjčka od nás je to, co hledáte? Půjčíme 100 tisíc na 30 000 000 Kč. Zralost je od 61 do 360 dnů. Posíláme peníze do 15 minut. První půjčka téměř zdarma - 100% sleva. Rychlá online půjčka na účet je určena pro každého, kdo má pravidelný příjem a vlastní bankovní účet. Pro okamžité získání půjčky na váš účet je nutné vyplnit jednoduchý formulář s vašimi osobními údaji, zvolit si výši půjčky a požadovaný termín splatnosti, což vám zabere jen pár minut. Máme licenci České národní banky pro poskytování nebankovních půjček. Více informací na emailu: kdfin11@gmail.com

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)