Technika

Vybavení truhlářské dílny

Práce se dřevem je voňavá a krásná. Pomineme-li profesionální řemeslníky, dílnu zařízenou pro práci se dřevem může mít doma každý. Stačí malý kutilský koutek, vhodné truhlářské nářadí a náčiní, po ruce správně připravené dřevo a chuť pracovat a tvořit.

Cokoliv si ze dřeva uděláte pro sebe nebo pro své blízké, vás bude těšit. Pustit se můžete do výroby stolku, poličky, jednoduchého foliáku, nebo vyrobit plaňky na dřevěný plot. Ženám sluší netradiční šperky ze dřeva, šikovnýma rukama zhotoví dřevěné dárkové krabičky nebo rámy k obrázkům.

Aby se dobře pracovalo a práce se dřevem hezky odsýpala, je třeba mít k ruce vhodné nářadí. Jaké by v truhlářské dílně nemělo chybět? Pojďme se na ně podívat.

Truhlářský stůl hoblice

Základem je bytelný pracovní stůl, na který můžete dřevo připevnit svěrkami, řezat na něm nebo spojovat dřevěné dílce. Léty prověřený truhlářský stůl se jmenuje hoblice. Skládá se z podstavce a masivní pracovní desky pro vysokou zátěž. Existuje velké množství pracovních stolů, každý truhlář má svůj oblíbený typ.

Pokud byste hoblici ve své truhlářské dílně chtěli mít a nechce se vám investovat do nového, porozhlédněte se po bazarech (klidně po internetu), kde se může objevit zajímavá nabídka za dobrou cenu.

Pily do truhlářské dílny

Bez pil si truhlářskou dílnu nelze představit. Pily slouží k dělení dřeva nahrubo i pro jemné, čisté řezy.

V poslední době bylo ruční nářadí vytlačeno elektrickým, případně akumulátorovým. Důvodem je nejen snížení fyzické námahy při opracování, ale také větší výkon a často lepší výsledek při opracování dřeva.

Tip: Při práci s pilou nezapomeňte na patřičné ochranné pomůcky. Při řezání jste vystaveni zvýšenému hluku, vdechujete zvířený prach a odletující kousky dřeva a piliny vám mohou vlétnout do oka. Základem je tedy používat ochranné brýle, špunty do uší či mušlové chrániče sluchu, pracovní rukavice a případně i respirátor.

Jaké nářadí by nemělo v truhlářské dílně chybět

okružní pila

Okružní kotoučová pila

V truhlářské hantýrce se jí říká mafl. Maflík je ideální pro čisté, rychlé a rovné řezy. Využijete jej například při zarovnání prken pro střešní bednění, zkrácení laťovek atp.

K okružním pilám dostanete velké množství pilových kotoučů určených pro dělení různých materiálů.

Kotoučové pile zavěšené na pohyblivém, polohovacím rameni se říká padací, kapovací nebo pokosová. S její pomocí můžete řezat šikmé řezy pod úhlem.

přímočará pila

Přímočará pila

I tato pila má svoje slangové označení: říká se jí pila šukalka pro kmitavý pohyb pilového listu nahoru a dolů.

Nejlepší přímočará pila je určená pro krátké rovné i oblé, tvarované řezy podle šablony, pomůže vyřezat vnitřní otvor do desky, například při zapouštění dřezu do pracovní kuchyňské desky.

pila ocaska

Pila ocaska

Neboli mečová pila, pro rychlé, hrubé řezy. Odřeže dřevo i s hřebíky, ale i další materiál: plast nebo kov. 

Dobře poslouží pro rychlé odřezávání trámků, fošen nebo sloupků.

truhlářský hoblík

Truhlářský hoblík

Hoblík: obvykle se nám vybaví jako jeden z prvních nástrojů, se kterým truhláři pracují. Je určený k povrchovému opracování dřeva, lze jím orovnávat i tloušťkovat, vyrábí se pro různé šířky hoblovaného povrchu. Hodí se pro velké plochy, které nelze opracovat na srovnávačce.

I pro ruční hoblík mají mistři od řemesla zásobu označení, kterými se jednotlivé typy nazývají. Vzpomeňme některé z nich: hladík, klopkař, cidič, macek nebo kocour, který slouží pro tvorbu přesných drážek a jejich začišťování.

excentrická bruska

Excentrická bruska

Excentrická bruska slouží k jemnému dočišťování plochy, je vhodné, pokud je opatřena odsáváním pro odvod jemných pilin, kterých při broušení vzniká opravdu požehnaně.

pásová bruska

Pásová bruska

Pásová bruska pomůže při plošném broušení, opět se vyrábí s různou šířkou brusného pásu a některé mají i polohovatelné rameno pro lepší přístupnost k broušené ploše.

delta bruska

Delta a vario bruska

Pro broušení špatně dostupných míst, hran, rohů, malých zalomených ploch a různých mezer jsou určené delta brusky nebo vario brusky. Všude, kde se se normální bruskou nedostanete.

vrtačka bez příklepu

Ruční vrtačka

Nejlepší elektrická aku vrtačka je dalším nářadím, bez kterého se v dílně jen těžko obejdete. Pokud ještě nemáte, pořiďte si kvalitní (např. vrtačku Narex nebo Makita), bez příklepu. Ideálně dvourychlostní pro dobrý převod krouticího momentu, se sklíčidlem min. do 13 mm a výkonem alespoň 600 W.

Pro začátek si kupte sadu vrtáků do dřeva. Mezi speciální vrtáky pro truhláře patří hadovité vrtáky pro vrtání hlubokých úzkých děr. Záhlubníky se používají pro úpravu konců slepých děr. Speciálními a také drahými nástroji jsou sukovník se zátkovníkem. Sukovníkem se vyvrtá suk a na jeho místo se vlepí zátka vyrobená zátkovníkem ze zdravého dřeva.

Horní frézka

Profesionální ohraňovací frézka BOSCH GKF 600 Professional nabízí maximální výkon a vysokou přesnost pro kreativní a pohodlnou práci se dřevem. Výkonný 600W motor frézky umožní náročné frézování všech druhů dřeva a díky kompaktnímu provedení a ergonomické úchopové ploše je umožněno vedení jednou rukou zejména při opracování hran.

Ruční nářadí pro truhláře

truhlářské nářadí

I přes nástup elektrických (aku) strojů má ruční nářadí v truhlářské dílně stále svoje pevné místo.

Pro povrchovou úpravu se hodí pilníky nebo hrubší rašpledlátem vydlabete vnitřní otvor obdélníkovitého tvaru. Speciální řezbářská dláta využijete při tvůrčí, umělecké práci se dřevem. Zajímavým, užitečným nástrojem je poříz, v hospodářství se často využíval k upravování konců topůrek a násad, využívají ho i tesaři.

Fixační svěrky patří ke stálici v truhlářské dílně. Postarají se o upevnění dřeva při práci, nebo pro stisknutí dílů k sobě při lepení. Svěrek je k dostání velké množství druhů, s různou svěrnou tloušťkou a typem upínání.

TIP

Pokud si nejste jistí, zda vás práce se dřevem bude bavit, nebo nemáte prostory pro vlastní kutění, zkuste využít služeb sdílených dílen.

Dílenská židle

V každé správné dílně by také neměla chybět dílenská židle. Nejenom, že zajistí pohodlí při práci, ale ušetříte tak i svá záda. Při práci se nebudete muset neustále ohýbat a vše máte na dosah. Díky dílenské židli na kolečkách se pak snadno a rychle budete po dílně pohybovat.

Broušení nástrojů

Údržba nářadí patří k důležitým činnostem v každé dílně. Řadí se mezi ně i broušení nástrojů, které musí být hezky ostré, aby s nimi šlo lehce ubírat dřevo.

Budete potřebovat elektrickou ostřičku (brusku), na které ostří zhruba upravíte a opracujte tvar. Poté přijde na řadu plochý brousek, lepený obvykle ze dvou brousících kamenů: tmavšího hrubšího a světlejšího jemného. Brousící kameny ubývají, snažte se proto brousit nástroj po celé ploše brousku, vyhnete se tak důlkům a prohlubním.

Ukládání nářadí a pořádek v dílně

Vyčleňte si po práci ještě chvilku a pečlivě uložte svoje nářadí. Neukládejte jej do holých polic, bude na něj dosedat prach a vy pak máte zbytečnou práci s čištěním. Alespoň jedna uzavíratelná skříň by v dílně být měla.

Drobné ruční nářadí a materiál mějte vždy pečlivě roztříděné. Ušetříte si tak nervy a hlavně čas při dohledávání jednotlivých kousků výbavy, když je budete nejvíc potřebovat.

Dbejte také na bezpečnost při práci a nezapomeňte na kvalitní dílenské osvětlení.

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.