Technika

Víte, jaké existují druhy litiny? A proč vyzkoušet tu od UCB Technometal?

Kupujete litinu? Pak by se vám do hledáčku měla dostat společnost UCB Technometal z Loděnic u Berouna. Právě LITINA je její stěžejní obchodní produkt, doplňuje ji prodej barevných kovů. 

Technometal má co nabídnout: od roku 2006 patří do skupiny United Cast Bar (UCB), která je mj. největším evropským výrobcem litiny, prodávané pod vlastní značkou Unibar

Velkoobchod, maloobchod, e-shop s litinou

V Technometalu nakoupíte nejen velkoobchodně, produkty jsou dostupné i pro malé dílny, drobné řemeslníky a jednotlivce – k nákupu nepotřebujete IČO. Firma dodává po celé České a Slovenské republice, k dispozici má vlastní e-shop s přehledným výběrem zboží.

Zákazníci si do Technometalu nejčastěji jezdí pro litinové profily v podobě litinových trubek a tyčí. Na přání lze také litinu upravit: CNC přesné obrábění, dělení materiálů nebo hrubování povrchu, to vše firma v rámci svých služeb nabízí.

Slévárna litiny UCB Technometal

SLÉVÁRNA LITINY společnosti UCB Technometal v Loděnicích se zaměřuje především na výrobu šedé litiny a tvárné litiny pod obchodní značkou Unibar.

Co je litina?

  • Litina je slitina železa s uhlíkem, přičemž obsah uhlíku musí být vyšší než 2 %.
  • Litiny se používají především pro konstrukční účely, charakterizuje je dostupná cena, dobré technologické vlastnosti a velmi obstojné mechanické vlastnosti.
  • Ve srovnání s ocelemi jsou litiny lépe obrobitelné, mají lepší třecí vlastnosti, schopnost tlumení a jsou méně citlivé na vruby.

litinové nádobí s uhlím
Většina lidí zná litinu kvůli litinovému nádobí.

Šedá litina

Šedá litina je slitina železa s uhlíkem, ve které je uhlík vyloučen ve formě lupínkového grafitu. Značení šedé litiny podle normy je 42 24 xx. Jakostní šedá litina má lupínky grafitu jemné, méně kvalitní litina hrubé. Výsledná struktura šedé litiny závisí především na chemickém složení litiny a na rychlosti ochlazování.

Šedá litina je velmi dobře obrobitelná, odolnost vůči povětrnostním vlivům je podstatně vyšší než u ocelí. Používá se především na odlitky, např. jako součásti strojů, ozubená kola, písty, topná tělesa.

SLÉVÁRNA ŠEDÉ LITINY UCB Technometal dodává tuto litinu v několika třídách tvrdosti (Unibar 200 – Unibar 350).

Tvárná litina

Litina s uhlíkem vyloučeným ve formě kuliček se nazývá tvárná litina, má číselné značení 42 23 xx.

Zrnitý grafit ve formě kuliček tolik neporušuje základní hmotu, je vůči ní šetrnější. Na rozdíl od šedé litiny tak má tvárná litina významně vylepšené mechanické a jiné vlastnosti, proto se hojně používá na odlitky strojních součástí, které byly dříve vyráběny kováním nebo z oceli na odlitky.

V portfoliu společnosti UCB Technometal najdete tvárnou litinu pod označením UNIBAR 400-15 až UNIBAR 700-2 (čísla udávají jakost tvárné litiny).

Austenitická litina

V e-shopu Technometal můžete objednat také austenitickou litinu, na trh je dodávaná pod obchodním značením Unibar NR-F1. Jedná se o vysoce legovanou litinu s kuličkovým grafitem (tyto litiny jsou také známé jako Ni-Resist). Hlavním legujícím prvkem je nikl, obsažené množství 12 – 37 %.

Oproti nelegovaným litinám a ocelím jsou austenitické litiny odolnější vůči opotřebení a korozi, jsou nemagnetické.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.