Technika

Pracovní oblečení: Chrání a reprezentuje

Co je pracovní oblečení?

Základní funkce pracovního oblečení je poskytnutí dostatečné ochrany při práci v prostředí, kde oděv podléhá mimořádnému opotřebení, znečištění, nebo zaměstnanci hrozí zvýšené zdravotní riziko spojené s výkonem práce. 

Pracovní oděvy spadají do takzvaných osobních ochranných pracovních pomůcek, označovaných zkratkou OOPP. Kromě pracovního oblečení patří do OOPP také obuv, ochrana sluchu, dýchací masky, pracovní přilby a helmy, nebo speciální oděvy pro práci ve zvlášť nebezpečných podmínkách.

Poskytování ochranných pracovních prostředků zaměstnancům se řídí zákoníkem práce č. 262/2006 Sb., používání OOPP na pracovišti pak upravují místně platné směrnice, které stanovuje zaměstnavatel.

Pracovní oděvy pro různé profese

Pracovní oblečení se rozděluje do tří kategorií podle výše rizika při výkonu práce.

  • Kategorie I představuje minimální rizika, patří sem například oblečení pro pracovníky služeb nebo v obchodě, které plní také reprezentativní funkci a slouží k identifikaci zaměstnance při kontaktu se zákazníkem.
  • Kategorie II znamená rizika střední. Příkladem může být mechanické poškození montérek servisního technika při práci s nářadím.
  • Kategorie III je pak spojena s riziky nejvyššími – sem spadají oděvy při práci s chemikáliemi nebo speciální kombinézy s izolační ochranou pro práci s vysokým napětím.

Do jednotlivých kategorií lze zařadit pracovní oblečení podle typu profese. Jiné požadavky na ochranný oděv budou mít pracovníci působící v potravinářském průmyslu, ve zdravotnictví, operátoři na montážní lince.

Nejen funkční, ale také reprezentativní

Kvalitní pracovní oděv znamená dobře padnoucí střih a použité materiály, které mají být prodyšné, rychleschnoucí a umožňovat zaměstnanci pohodlný, volný pohyb.

Společnosti velmi často dbají na to, aby oblečení zaměstnanců vizuálně ladilo s korporátní identitou, design odpovídal moderním trendům. K tomu patří výběr barev pracovního oblečení ve firemním stylu nebo opatření oděvů logem zaměstnavatele.pracovní oblečení Lindström

Pracovní oblečení pro řetězec Alepa (zdroj: Lindström Czech Republic)

Kombinace uvedených faktorů v zaměstnanci mj. podporuje pocit sounáležitosti k firmě, u které je zaměstnán.

Sladěný oděv pracovníků ve službách nebo v obchodě (stejnokroje, uniformy) pomáhá zase k lepší identifikaci, kdy zákazník jasně rozpozná, na koho se v případě potřeby může obrátit.

Péče o pracovní oděvy? Najměte si firmu!

Nosí vaši zaměstnanci funkční pracovní oblečení, které plní svůj účel a perfektně vypadá? Pak musíte zajistit, aby dlouho vydrželo a vložená investice se dlouhodobě zhodnotila. Vypracujte plán údržby oděvů tak, aby byly k dispozici čisté a v dostatečném množství vždy, když je potřeba.

Každý pracovní oděv by měl být označený piktogramy, které odkazují na možnosti čištění. Nechat praní na jednotlivých zaměstnancích je nejméně vhodné řešení – ne každý respektuje pokyny pro údržbu oděvu, a navíc zaměstnavatel musí zajistit, aby zaměstnanci na pracovišti vždy nosili pracovní oděvy, které jsou v perfektní kondici.

Ideální volbou pro zaměstnavatele je najmout si společnost, která má s údržbou a praním pracovních oděvů zkušenosti. Přední společností v oblasti služeb spojených s distribucí pracovních oděvů je Lindström Czech Republic.

Lindström Czech Republic

Lindström má velmi dobře propracovaný systém komplexního servisu o pracovní oděvy. Za více než 170 let působení na evropském trhu získala společnost cenné zkušenosti, které nyní nabízí českým firmám působících ve všech průmyslových odvětvích formou outsorcované služby.

Zaměstnavateli odpadne veškerá starost spojená s pracovními oděvy pro své zaměstnance: Lindström zašpiněné oblečení vyzvedne výměnou za čisté, poškozené kusy opraví, případně dodá zcela nové. Svozy a závozy pak provádí pravidelně v dohodnutých intervalech.

TIP: Víte, že pracovní oděvy si od společnosti Lindström můžete pronajmout? Nemusíte tak vázat kapitál do jednorázových nákupů, a  náklady spojené s pracovním oblečením budete mít ještě lépe pod kontrolou.

Společnost Lindström pomůže navrhnout pracovní oděvy pro vaše zaměstnance tak, aby splňovaly všechny potřebné normy, perfektně zapadly do vašeho vizuálního stylu, a navíc se kompletně postará o to, aby je vaši zaměstnanci měli připravené vždy včas, čisté a v dostatečném množství.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.