Technika

Jak položit venkovní terasu z dlažby na terče? Máme pro vás návod!

Plánujete stavbu venkovní terasy z dlažby? Nezapomeňte na její kvalitní základy.

Bohužel ne vždy je k dispozici dokonale vyrovnaný podklad. Často je terén svažitý nebo výškově nejednotný a jeho srovnání je časově i finančně nákladné.

Skvělým pomocníkem pro docílení dokonalé rovinnosti terasy jsou TERČE POD DLAŽBU.

Co jsou terče pod dlažbu a jejich hlavní výhody

Terče pod dlažbu jsou odolné plastové podstavce, které dlažbu při pokládce terasy nejenom podepřou, jsou navíc výškově nastavitelné, a tak vyrovnají větší i menší nerovnosti podkladu. Odborně se nazývají rektifikační terče.

 • Jednotlivé modely terčů pod dlažbu nabízejí podepření od výšky 11 mm až po 1 metr. Speciální sklonový korektor umožňuje i úpravu spádu terasy.
 • Pokládka venkovní dlažby na rektifikační terče je velmi snadná a přesná. Jste-li průměrně manuálně zruční, zvládnete pokládku svépomocí.
 • Na hlavě terče jsou mezerníky, které přesně vymezí jednotné spáry mezi dlaždicemi.
 • Terče jsou výškově nastavitelné milimetr po milimetru. Pro finální doladění a tlumení hluku se mezi dlažbu a terč ještě vkládají pryžové podložky.
Náš tip
Do prostoru pod dlažbou se snadno schovají rozvody vody a kabely.

 Terče pod dlažbu

Jak na dokonale rovnou terasu z dlažby?

Postup, jak snadno a kvalitně položit venkovní terasu z dlažby, si popíšeme na příkladu TERČŮ POD DLAŽBU BUZON® SÉRIE PB

 1. Pomocí vodováhy zjistěte spád a směr spádu terasy. Na tento spád a směr nastavte sklonové korektory, které se vkládají pod terče.
 2. Začnete v rohu terasy, na připravený sklonový korektor položte první terč.
 3. Položte další terče pod úhlem 90 stupňů po obvodu terasy, nastavte jejich výšku. Vodováhou průběžně kontrolujte vyrovnání terčů.
 4. Pro vytvoření jednotné mezery mezi dlažbou a stěnou použijte na okrajových terčích distanční podložky Buzon® U-WALL. Tato mezera je potřebná pro zajištění odvodu vody např. v případě silného deště. Přišroubujte podložku na hlavu rektifikačního terče (rychle se vám bude pracovat s aku šroubovákem). Pro tlumení hluku, nárazů a přesné vyrovnání položte na U-WALL vhodnou pryžovou podložku.
 5. Dle potřeby na terčích odlomte přebytečné trny mezerníků.
 6. Umístěte zbývající čtvrtý terč s mezerníky a tlumicí podložkou a opět si pomocí vodováhy zajistěte jeho výškové vyrovnání.
 7. Na připravené terče položte první díl dlažby.
 8. Pokračujte s pokládkou dlažby nejprve podél jedné stěny terasy a následně v řadách. Vždy kontrolujte rovinnost.
 9. V případě, že na druhém okraji terasy nezbývá pro další terč dostatek místa, můžete jeho základnu částečně seříznout.
 10. Pod terče také můžete položit pryžové ochranné podložky, které ochrání např. hydroizolační folii pod terasou proti protržení.

Pokládka venkovní terasy z dlažby na rektifikační terče

TIP: Pro podepření malých dořezů dlažby při okrajích terasy se využívá podpěry Buzon® U-EDGE, která se položí na hlavu okrajového terče a nastaví jeho plochu pro další menší díl dlažby. Podpěra zároveň zajistí okraj terasy před uvolněním a vytvoří mezeru od stěny pro odtok vody.

Pokládka venkovní terasy
Pro vytvoření svislého čela terasy nebo schodů je určeno příslušenství Buzon® PB-END.

Výhradním dodavatelem terčů BUZON® do České republiky je společnost FASÁDY & TERASY s.r.o.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.